O nas

Towarzystwo Sztuki Surowej istnieje od 2010 roku. Zespół zadebiutował choreografią „Całą siłą”. Wyróżniona choreografia na konfrontacjach tańca współczesnego dała impuls do dalszych poszukiwań choreograficznych i metod pracy nad nimi. Spektakle TSS oparte są na kreatywnej improwizacji wykorzystując metody tańca współczesnego.

Skład

TSS tworzą różne osobowości z różnym doświadczeniem, wolą otwartości i zaufania: Monika Piskurewicz, Piotr Kozłowski, Kristina Dereviaha, Nastia Maistru, Kamil Gniedziejko, Laura Bezubik, Hanna Wlazło, Joanna Kurzyna.

Założycielką i choreografką grupy jest Dorota Baranowska.

Dołącz do nas!

Spektakle

W-Art
2023

„W-Art” to interdyscyplinarna inicjatywa, która aktywizuje do wspólnego działania osoby o alternatywnej motoryce ruchu oraz tancerzy zakończona artystycznym pokazem finałowym w przestrzeni teatralnej.

Projekt zakładał realizację cyklu warsztatów, podczas których osoby o odmiennych umiejętnościach, doświadczeniach i typach cielesności poznawały praktyki ruch improwizowanego, partnerowania, zaufania oraz relacji grupowej.

U-Czucia
2022

“U-Czucie” to projekt interdyscyplinarny z Audiodeskrypcją. Uczestnikami warsztatów z zakresu kontakt improwizacji są podopieczni podlaskiego oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych – Tancerze Towarzystwa Sztuki Surowej oraz uczennice 5 klasy Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku.

Posiadając odmienne umiejętności, doświadczenia i typy cielesności poznajemy praktyki partnerowania, zaufania oraz relacji grupowej. Uczucia mogą nas unieść, mogą sprowadzić nas na ziemię, mogą wprawić nas w zawirowanie zabierając nas do innego świata…

Dynamika animacji
2022

Dynamika Animacji to site specyfic realizowany przez artystów tańca współczesnego Towarzystwo Sztuki Surowej oraz studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku w ramach Festiwalu Kalejdoskop.

Porażająco piękny, z ciekawą historią, pałacowo-parkowy krajobraz, który obecnie jest siedzibą Liceum Plastycznego im. A. Grottgera w Supraślu, będzie punktem wyjścia dla tancerzy/performerów oraz skrzypiec do ożywiania i poruszania…

Wszystkie inne zmysły
2022

Projekt nie był tylko zajęciami z nauki tańca. Jego celem była rehabilitacja osób z dysfunkcją wzroku oraz co ważniejsze zwiększenie akceptacji własnej niepełnosprawności poprzez pracę nad zmysłami dotyku, słuchu oraz węchu.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Szansa – Jesteśmy Razem oraz z tancerzami Towarzystwa Sztuki Surowej.

Instynkty
2021

Projekt, który powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok 2021. To spotkanie dwóch przecinających się światów: świata dźwięku i świata ciszy.

Uczestnikami projektu była społeczność osób niesłyszących związanych ze Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” oraz artyści tańca współczesnego z Towarzystwa Sztuki Surowej, a pomysłodawczynią oraz instruktorem – Dorota Baranowska.

Uważnie obserwuję świat
2019

Projekt Site Specyfic w ramach Festiwalu Kalejdoskop 2019 łączący elementy performance i tańca. Inspiracja przestrzenią staje się pretekstem do uformowania ciał tancerzy w zamysł twórczy, jak się w nowe kształty przemieniały ciała i co bardziej cię porusza – chaos czy spokój.

„Uważnie obserwuję świat” to balansowanie między figarcją a abstrakcją w przestrzeni miejskiej i świetny pretekst do namysłu i refleksji nad ludzką wrażliwością i kondycją naszego ducha ORAZ KALEJDOSKOP.

Mitologie codzienne
2013

Pomysł, choreografia: Dorota Baranowska.
Taniec i współkreacja ruchu: Michał Kamiński, Alicja Gościewska, Karolina Kardasz, Anna Łaskarzewska, Monika Dąbrowska, Michał Kalinowski, Muzyka: Prokofiew, Art of Noise, Mouse on mars.
Czas trwania: 20 min.
Produkcja: Studio Działań Kreatywnych Danceoffnia.

„Mitologie codzienne” to sześć ruchomych wariacji, opowiadających o codziennej rzeczywistości, która wymieszała miejskie rozrywki i uświęcone przedmioty cywilizacji. W swojej choreograficzno- plastycznej koncepcji spektakl w narracyjny nieco poszatkowany sposób opowiada o naturze ludzkiej i jej sprzecznościach, uleganiu pokusie i przywiązaniu.

W stronę centrum, czyli wzrost narastającego skrótu
2012

Choreografia, koncepcja: Dorota Baranowska.
Tańczą, kreacja postaci: Alicja Gościewska, Michał Kamiński, Marta Lewkowska, Anna Łaskarzewska, Jan Jankowski, Gabrysia.
Muzyka: Collage.
Produkcja: Studio Działań Kreatywnych Danceoffnia.

„W stronę centrum” jest przekrojem kontekstów, relacji z wydarzeń, które mogą przytrafić się każdemu, od konkretu do metafory. Premiera miała miejsce w ramach Wieczór Premier Otwartej Sceny Tańca w Olsztynie 2012.

Wszelkiego rodzaju produkcja
2011

Choreografia, koncepcja: Dorota Baranowska.
Tańczą, kreacja postaci: Alicja Gościewska, Marta Lewkowska, Justyna Łapin, Katarzyna Samojlik, Gosia Polkowska.
Muzyka: Beethoven Symphony No 3 in E –flat major, Rossini II Barbiere Di Siviglia,
Video: Tomek Narewski/Nerwus.
Produkcja: Studio Działań Kreatywnych Danceoffnia.

„Wszelkiego rodzaju produkcja” to abstrakcyjny, pełen absurdalnych sytuacji obraz dążenia do ideału i gonitwy za sprawnością. Bohaterki na granicy jawy i snu rywalizują w świecie komercyjnego natłoku wydarzeń… Premiera spektaklu miała miejsce w ramach Festiwalu Kalejdoskop 2011 w Białymstoku.

Całą siłą
2010

Pomysł, choreografia: Dorota Baranowska.
Taniec, kreacja ruchu: Justyna Łapin, Marta Lewkowska, Alicja Gościewska, Kasia Samojlik, Gosia Polko, Karolina Kardasz.
Muzyka: Murcof.
Czas trwania: 20 min,
Produkcja: Studio Działań Kreatywnych Danceoffnia.

Cokolwiek ukrywasz, staw temu czoła… eksperyment twórczy, poszukiwania i podejmowania decyzji jako choreograf.

Osiągnięcia

2013

Młode Formy 4
2013 Mrągowo

nagroda za oryginalne rozwiązania ruchowe w relacji z partnerem i sposób budowania postaci scenicznych („Mitologie codzienne”)

2012

Młode Formy 3
2012 Mrągowo

główna nagroda („W stronę centrum, czyli wzrost narastającego skrótu”)

2011

Młode Formy 2
2011 Mrągowo

główna nagroda („Wszelkiego Rodzaju Produkcja”)

Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego
2011 Konin

wyróżnienie („Wszelkiego Rodzaju Produkcja”)

2010

Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego
2010 Konin

wyróżnienie za poszukiwanie własnej drogi rozwoju, kreatywne podejście do ruchu i różnorodność środków wyrazu artystycznego („Całą siłą”)

Młode Formy 1
2010 Mrągowo

wyróżnienie („Całą siłą”)