…przedszkole. Właśnie tak! Izabela Gryko wspomina, że powstanie zespołu Kolor wiąże się ściśle z działalnością w przedszkolu nr 58 przy ul. Palmowej 20 w Białymstoku. Dyrektor przedszkola, pani Irena Popławska zwróciła się z prośbą do Izy (wtedy rytmiczki) o stworzenie zespołu taneczno-wokalnego.

Z ponad dwustu dzieci uczęszczających do przedszkola wybrano dwanaście najzdolniejszych wokalnie i ruchowo. W pierwszym składzie grupy znalazły się m.in. Marlena Grabowska, Emilka Grabowska, Klaudia Nierodzik, Oliwia Gromadzka, Patrycja Kamińska, Paula Płoszczuk, Klaudia Bayer, Florentyna Paszko, Julia Kitszel, Iza Sokół, Paulina Sak, Marta Brzezicka.

Pierwszy poważny występ zespołu złożonego z 4-6-latków odbył się podczas Karnawału Tanecznego w styczniu 1997 roku. Dzieci wykonały choreografię „W Rytmie Afro”, zdobyły pierwszą nagrodę i tym samym nominację na Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Grupa wystąpiła już jako Kolor. Skąd wzięła się nazwa, wie tylko sama Iza:)

Kolor wyjechał na swój pierwszy Festiwal w Koninie. Dla instruktorki, a tym samym dla zespołu był to przełom.

Zobaczyłam, jak można tańczyć i stwierdziłam, że chcę by moje dzieci tańczyły na takim samym, a nawet lepszym poziomie.” – wspomina Iza Gryko

Rozpoczęła się systematyczna praca nad rozwojem małych tancerzy i wokalistów. Już niespełna rok później praca Izy przyniosła spektakularne efekty. W 1998 roku Kolor i układ „Sprzeczka o taniec” zdobyły I nagrodę na Karnawale Tanecznym. W tym samym roku na Międzynarodowym Młodzieżowym Festiwalu Tanecznym w Wasilkowie układami „Taneczna Parada” i „Taniec Grubasów” Kolor zdobył dwa trzecie miejsca.

Kolejne sukcesy sprawiły, że zdolnym zespołem zainteresował się właściciel Jardu, pan Jarosław Dziemian. Oczarowany talentem dzieci, udostępnił do treningów przestrzeń swojego lokalu. Kolorowe dzieci tańczyły tam aż do 2004 roku.
1999 rok był pełen sukcesów dla wciąż przecież bardzo młodego zespołu. Kolor po raz drugi zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie! W dodatku, od października 1999 roku, z nowymi układami, Kolor zdobywał już same główne nagrody i zbierał wiele pozytywnych recenzji.

Wystarczy wymienić: dwa pierwsze miejsca w Wasilkowie w 1999 r. za układ „Trawy i Kwiaty” oraz „Dziecięce Funky”. W 2000 roku dwie pierwsze nagrody trafiły do zespołu podczas Karnawału Tanecznego za te same układy. Na Festiwalu w Koninie dzieci po raz pierwszy zatańczyły w finale z układem „Trawy i Kwiaty”. W Skierniewicach- dostały kolejną nagrodę za „Trawy i Kwiaty”, w Wasilkowie w czerwcu 2000 roku wytańczyły trzy pierwsze nagrody. Młodzi artyści zachwycali publiczność!

„Widownia i jury zgotowało Kolorom owacje na stojąco i dzieci musiały tańczyć drugi raz.” przypomina Iza. „Pamiętam , że jury przetańczyło wtedy cały układzik na stojąco, za stołem sędziowskim, wymyślając jakieś synchrony.”

Kolejnym sukcesem tego roku był udział w programie telewizyjnym “Muzyczna skakanka” w TVP 1 .
Rok szkolny 1999/2000 do Koloru należało mnóstwo wybitnych osobowości, m.in. Kasia Daszuta, Kasia Dudzińska, Kamila Ejsmont, Ania Wiśniewska czy Klaudia Grabowska.

„Nigdy później nie miałam tak zdolnych dzieci. Kiedy teraz oglądam „Dziecięce Funky” i o wiele trudniejszego „Jordana” nie mogę uwierzyć, że tańczyły to dzieci przedszkolne.” wspomina Iza Gryko. „Były zdeterminowane, ambitne, zdolne i miały wielką pasję tańca, spędzaliśmy na sali ćwiczeń w przedszkolu po 2-3 godziny dziennie. „Jordan” dostał się wtedy do Konina, zespół liczył 10 osób, mali tancerze ginęli na wielkiej scenie.” dodaje Iza. „Były malutkie, ale cudowne, tańczyły jak profesjonaliści, potrafiły odnaleźć się na każdej scenie, radosne, energetyczne z doskonałym poczuciem rytmu… Ahh…”
Na przełomie 2001 i 2002 roku zespół został podzielony na dwie grupy: Kolor i Kolor II, a w przedszkolu już od 1998 r. funkcjonował dodatkowo Kolorek. Coraz więcej dzieci kończyło edukację w przedszkolu i te, które należały do Kolorku przechodziły do Koloru. Na zajęciach zrobiło się więc tłoczno.
Podział okazał się dobrym posunięciem. Sezon obfitował w sukcesy: Kolor II otrzymał wyróżnienie za układ „Strzał” oraz nagrody na Karnawale Tanecznym za układy: „Odjazd”. Nowe Kolorki zostały nagrodzone za „Nie daj się!”. Podobnie było na kolejnych imprezach tanecznych: Muszelki Wigier – same I miejsca, Wasilków- I miejsca, Złota i Srebrna Jodła w Kielcach na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
Pamiętne układy z tamtych czasów, to przede wszystkim: „Safri” i „Głodny zając”. Pojawił się też pierwszy układ częściowo przygotowany przez Karolinę Garbacik: „Jak pokonać piratów” z wykorzystaniem beczek i flag. Ten także robił furorę i przyniósł zespołowi mnóstwo nagród.

Szczególnym wydarzeniem był wyjazd do Estonii w 2001 roku. Jakość choreografii “Safri” sprawiła, że zespół został honorowym gościem festiwalu Koolitants.

Iza Gryko wspomina:
„Teraz, kiedy oglądam nagranie z Estonii wydaje mi się, że zespół tak krzywo i kiepsko tańczył. Ale na tamte czasy to było COŚ… Fajna muza, żywiołowe dziewczyny, stroje nowoczesne. Nie takie jak w Estonii, w której wówczas taniec nowoczesny był znacznie słabiej rozwinięty niż w Polsce.”
W 2002 roku Iza Gryko rozpoczęła współpracę z Karoliną Garbacik. Wspólnie stworzyły choreografię „Rytm za drzwiami”, inspirowaną twórczością Michaela Jacksona, która zdobyła Złoty Aplauz w Koninie. Karolina Garbacik znała tancerzy - pracowała z zespołem Kolor od 2000 roku i prowadziła z zajęcia z tańca klasycznego i jazzowego.

Kolejny sezon to także kolejny podział zespołu. Powstał Kolor Mini, według Izy Gryko „okropnie niesforne dzieciaki”.

„Myślałam, że nic z nich nie będzie, dopóki nie wystąpiły na pierwszym koncercie z „Zielonym Safri”. Pokazały, że są nie do pobicia. Całą energię , której miały za dużo na zajęciach włożyły w taniec i powstał energizer, który zapewnił Złoty Aplauz w Koninie.”

W tym samym sezonie na Festiwalu w Koninie Kolor II, prezentujący się wtedy z choreografią “Club Dance”, sięgnął po brąz. W sumie Kolor otrzymał aż 9 nagród w Koninie! Były to: złoto i brąz za taniec, srebro i wyróżnienie za występ wokalny, nagroda dla najmłodszej i najsłodszej wokalistki- Ady Malinowskiej, nagroda od prezesa Telewizji Polskiej- Kolor Mini, nagroda dla Prymy i Ady Malinowskiej od Mario Szabana.

Kolor śpiewał wtedy utwór pt. „Nowoczesna Czarownica” i wygrywał nim liczne festiwale. W 2002 roku Wytwórnia fonograficzna Polodnia Records zaprosiła Kolor do Warszawy, do Sali Kongresowej, na Koncert z okazji Dnia Dziecka. Zespół zaprezentował cały repertuar od tanecznego po wokalny. Kolor zorganizował także Koncert Charytatywny na rzecz Dzieci z Chorobami Rozrostowymi.

Jak wspomina Iza: „To był najlepszy rok- cudowny, obsypany nagrodami. Jeszcze Kielce- Złota I Srebrna Jodła.”
W sezonie 2003/2004 powstały układy „Przemiany” i „Niegrzeczne dziewczynki”. Kolor Mini tańczył układ „W krainie baśni” w choreografii Izy Gryko i Iriny Sidoruk, który dostał się do finału w Koninie, zdobył I miejsce w Mikołajkach, I miejsca w Wasilkowie i na Karnawale Tanecznym w Białymstoku.

Wyjątkowym wydarzeniem w historii zespołu okazało się 5-lecie istnienia grupy. Jubileusz odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (tzw. spodkach). 5-lecie było, jak mówi Iza: „Fajną imprezką, nagrała ją telewizja i zrobiła z niej 15-minutowy reportaż, pan Dziemian rozdał 50 róż “dla małych gwiazd”, mieliśmy piękny tort, trzy gazety napisały wtedy artykuły o Kolorze.”

Iza podkreśla dobre kontakty z mediami: „Zawsze najbardziej wspierała nas Gazeta Współczesna - byli zawsze razem z nami, pisali piękne artykuły o Kolorze, czasami nawet na trzy wielkie strony.”

O czym niektórzy mogą nie wiedzieć albo nie pamiętać, Kolor od początku swego istnienia był zespołem taneczno-wokalnym. Najlepsze lata śpiewającego Koloru to rok 2002/2003. W tym czasie przeboje „Tajniacy” i „Babo Jago nie uciekaj” zdobyły wiele nagród w Koninie (Srebrny Aplauz, dwa Brązowe Aplauzy, dwa wyróżnienia), w Kielcach (Złota Jodła, Srebrna, Brązowa i wyróżnienie), mnóstwo złotych Muszelek Wigier w Suwałkach.

Istniały dwa zespoły, Pryma i Kolor Mini, z którymi Iza nagrała wiele autorskich płyt: Śpiewaj i Tańcz, Święta z piosenką 1, Święta z piosenką 2, Wigilijna karawana, Nie bój się nocy, Podziękować chcemy Panu i Apetyt na przygodę. Teksty i muzykę tworzyły: Anna Bayer, Violetta Kułak, Izabela Gryko, Agnieszka Marchel. Jedną z płyt, Apetyt na przygodę można do dzisiaj kupić, za odpowiednio wysoką cenę, na wielu portalach w intrenecie. Wydana została przez Polonię Records. Zespół miał nawet koncert przed Bożym Narodzeniem emitowany na żywo w mediach. Prawdziwe wokalne perełki zespołu to Angelika Kuliga i Ada Malinowska.
Przez cały okres istnienia zespołu Kolor rodzice wspierali swoich małych tancerzy. Iza wspomina szczególnie ciepło panią Joannę Grabowską, panią Beatę Sidor, panią Kasię Gromadzką, panią Kamińską, panią Ulę Wysocką, panią Beatę Koroluk i panią Elżbietę Laskowską. Rodzice zrzeszyli się w Muzycznym Towarzystwie Promowania Młodych Talentów KOLOR, które działało w latach 1999-2004.

Iza Gryko zapytana o to, co związanego z Kolorem zapamięta do końca życia odpowiedziała:
„Zapamiętam wszystko- cały Kolor- ekspresyjne, zdolne i uśmiechnięte dzieci. Każdą choreografię tworzyłam podczas zajęć, nic nigdy wcześniej nie układając przed. Dzieci były ogromnym źródłem mego natchnienia, układy powstawały w ekspresowym tempie, dzieciaki były tak elastyczne, że mogłam zmieniać, modyfikować i robić eksperymenty taneczne, a one nigdy nie narzekały. Każdy układ, który stworzyłam był ożywiony przez dzieciaki jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Były niesamowite, bardzo je wszystkie kochałam ;-)”

W 2004 roku Iza Gryko wyjechała do Poznania, a opiekę nad swoją grupą powierzyła Karolinie Garbacik. Przez rok zespół działał z dwiema instruktorkami, które współpracowały ze sobą. Karolina zajęła się pracą z starszą grupą (11 osób z Koloru II i 2 osoby z Koloru Mini) w składzie: Anna Dobrodumowa, Karolina Koroluk, Anna Wiśniewska, Magdalena Laskowska. Ewa Siemionow. Agata Łobaczuk, Izabela Wysocka, Klaudia Bayer, Klaudia Nierodzik, Katarzyna Daszuta, Katarzyna Dzudzińska, Oliwia Gromadzka, Izabela Puchalska. Do zespołu włączone zostały także najzdolniejsze dzieci z zespołu Flesz, który Karolina prowadziła w Domu Kultury Śródmieście: Natalia Dybacka, Katarzyna Żałobińska, Magda Kalisz, Adrianna Kawecka i Justyna Gryko.

Z młodsza grupą Kolor Mini pracowała najpierw Irina Sidoruk, później Edyta Jerończuk, która w 2005 roku włączyła Kolor Mini w skład Atom Mini.

Dla zespołu oznaczało to ogromne zmiany. Ówcześni członkowie Koloru mieli od 11 do 14 lat. Zmieniło się miejsce pracy, Karolina Garbacik pracowała jako instruktor tańca w Domu Kultury Śródmieście. Wspólnie z Dyrektor Ewą Piętką ustaliły, że odtąd zespół Kolor ćwiczyć będzie w DK Śródmieście.
Co ważniejsze dla zespołu – zmienił się styl tańca. Disco, disco show, show dance i miniatura taneczna zostały zastąpione street dance.

Jak mówi Karolina:
„To był prawdziwy okres buntu, dzieci nie chciały tańczyć hip hopu, wydawał im się nudny i za wolny, a przy tym te nieświecące stroje…”

Jednak instruktorka zafascynowana funky postanowiła wykorzystać własne doświadczenie oraz zdobytą wiedze warsztatową, by przekonać dzieci do nowego stylu tańca.

Karolina musiała walczyć przede wszystkim o zaufanie i sympatię dzieci. Od najmłodszych lat przyzwyczajone do pani Izy, ciężko znosiły nowy sposób pracy i oczekiwania nowego instruktora. Po Karnawale Tanecznym nastąpiło całkowite przejęcie grupy Kolor przez Karolinę. Podołała zadaniu i w styczniu 2005 roku na Karnawale zaprezentowała pierwszą choreografię odmienionego Koloru, „Pierwszy Krok”.
Pomimo, że dzieci wydawały się zbyt dynamiczne na hip hop i być może „zbyt wyprostowane” zdobyły nagrodę w kategorii inne formy tańca do 16 lat. Wielkie znaczenie miał także udział Koloru w Otwartym Pucharze Polski Disco, Hip Hop and Electric Boogie w Żyrardowie w maju 2005, na którym za układ „Pierwszy krok” zajęły I miejsce w kategorii Formacja freestyle do 15 lat.

Karolina poczuła, że zła passa została przełamana i dzieci powoli przyzwyczajają się do zmian.

W 2005 roku Karolina zorganizowała obóz taneczny w Jastrzębiej Górze, na który zaprosiła panią Małgorzatę Szulc, trenera disco ówczesnych Mistrzów Polski, a także dwóch tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca. Intensywna praca z obozowymi instruktorami podniosła poziom tańca Koloru, co wykorzystano tworząc „Inspiracje”. Układ bazował na technice jazzowej i disco, a inspirowany był popularnym wówczas “Moulin Rouge”.

W roku 2006 Karolina zaczarowana muzyką zespołu Black Eyed Peas stworzyła z dziećmi choreografię „Red hot cups”, która zajęła II miejsce w kategorii Formacja hip hop 12-15 lat na Mistrzostwach Polski hip hop we Wrocławiu. Oznaczało to uzyskanie kwalifikacji na Mistrzostwa Europy w Espoo (Finlandia). Wyjazd okazał się niezwykle udany, Kolor zajął IV miejsce w swojej kategorii.

Karolina wspomina:
„Choreografia nie była trudna ale fajna, dobrze się ją tańczyło I oglądało. Ten sukces umocnił zespół, który od tej pory chciał tańczyć wyłącznie hip hop.”

Następny obóz taneczny, tym razem w Dadaju, to kolejny przełom. Karolina uświadomiła sobie, że musi zrezygnować z pracy z jedną z grup. Dzieci z Koloru wyrosły, SKAT był bardziej zaawansowany. Jednak większy potencjał i przyszłość widziała w grupie Kolor, do której zaprosiła część osób z formacji SKAT: Anię Sawicką, Magdalenę Surwiło, Sandrę Sienkiewicz, Piotra Gałczyka, Monikę Kuplińską, Gosię Baszun i Izę Wysocką. Karolina podzieliła grupę na dwie: Kolor Seniorzy, do której należał były skład SKAT, a także starsze dzieci z Koloru oraz Kolor Juniorzy.
W tym samym roku oczekująca dziecka Karolina, zdecydowała się na przerwę w prowadzeniu zajęć zespołu. Zaproponowała Julii Dondziło i Ewelinie Piątkowskiej opiekę nad Kolorem. Julia skupiła się na pracy nad techniką, Ewelina tworzyła fragmenty choreografii hip hopowych. To, co miało być zastępstwem stało się długą współpracą. Do 2009 roku Ewelina Piątkowska wraz z Karoliną Garbacik razem tworzyły choreografie zespołów Kolor Seniorzy i Kolor Juniorzy.

Sezon 2006/2007 był trudny dla Seniorów. Okazało się, że są najmłodszą grupą w swojej kategorii na niemalże każdych zawodach. Konkurowali z o wiele starszymi od siebie tancerzami, choreografia także nie wychodziła jak należy.

Juniorzy za to mieli się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Choreografią „Magic influence od ambitions” na Mistrzostwach Polski Hip Hop w Częstochowie w marcu 2007 roku zajęli II miejsce w kategorii Formacja hip hop 12-15 lat, a także I miejsce w kategorii Formacja hip hop, electric boogie, break dance 13-16 lat na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w 2007.

Rok 2007 był naprawdę szalony! Tato Kasi Daszuty, zachwycony sukcesami swojej córki i całego Koloru, postanowił zafundować dzieciom przejazd na Mistrzostwa Europy w Graz w Austrii i… małe szaleństwo w wielkim Aquaparku – Tatralandii! Wszyscy wyśmienicie się bawili, a dzieci uznały wyjazd do Graz za najlepszy wyjazd na mistrzostwa w całej historii ekipy.
Począwszy od 2006 roku cyklicznie, dwa razy w ciągu roku , odbywały się warsztaty z instruktorami z kraju i zagranicy organizowane specjalnie dla Koloru. Nie ograniczały się one do stylów ulicznych. Kształciły młodych tancerzy także z zakresu technik: jazzowej oraz tańca współczesnego.

We wrześniu 2007 roku powstała DanceOFFnia. Kolor nie musiał już tułać się po szkołach i innych ośrodkach (a było ich trochę: XI LO, V LO, Szkoła Podstawowa nr 4, Klub Jubilat czy MDK). Wzrosły możliwości edukacyjne, powstał też kolejny Kolor – Kolor Dzieci. Karolina pracowała z wszystkimi zespołami. Niedługo potem powstała grupa KOLOR II, którą objęła Ania Sawicka. Był to jej debiut w roli instruktora.

Tymczasem tancerze z Kolor Juniorzy dorośli i zasilili skład Seniorów. Daniel Gołub, Mateusz Januszek, Sebastian Sakowicz, Paweł Stachniewicz oraz Karol Miksza wzmocnili dotychczas zdominowany przez dziewczyny Kolor Seniorzy. Praca z nimi zakończyła się efektowną choreografią “Slow”, którą grupa (debiutująca na Rytmie Ulicy), zajęła III miejsce w kategorii Formacje. Juniorzy w tym czasie z choreografią „Tribute to RG” zajęli I miejsce w kategorii Hip hop formacje na KMP IDO Hip Hop i Electric Boogie w Zgierzu. Twarzą układu była Kasia Daszuta.

Własne sale do ćwiczeń i nieograniczony czas poświęcony na szlifowanie warsztatu tanecznego doprowadził do tego, że w sezonie 2007/2008 niesamowity duet: Katarzyna Daszuta & Katarzyna Dudzińska zajęły II miejsce w kategorii Duety 12-15 lat podczas III Festiwalu Tańca Nowoczesnego Sokolik 2008 i II miejsce na Mistrzostwach Polski 2008.

Karolina wspomina:
„To był ,,mistrzowski duet”. Przez dwa lata kosiły wszystko na wszystkich imprezach, na które jeździliśmy, po prostu „pewniaczki!”.

Kasia Daszuta zajęła także III miejsce w kat. Hip hop solo dorośli na Krajowych Mistrzostwach Polski IDO Hip Hop i Electric Boogie w Zgierzu.

Rok 2008 to rok powstania kolejnej grupy Koloru. Wiąże się to z krótkim powrotem Izy Gryko do Białegostoku. Reaktywowała Kolor Mini, lecz zajęcia z tą grupą prowadziła tylko we wrześniu i październiku. Później przejęła je Karolina Gasperska.

W tym samym roku powstały grupy Kolor Seniorzy II i Kolor Juniorzy II. Był to efekt coraz większej liczby dzieci i młodzieży zainteresowanej nauką tańca w Kolorze. Osoby te były mniej zaawansowane, ale z dużym potencjałem. Dzieci i młodzież w tych grupach były przygotowywane do przejścia do głównych formacji zespołu.
W 2008 roku dobyła się pierwsza edycja Hip Hop Groove Festival. Koncept festiwalu narodził się podczas pierwszego spotkania Karoliny Garbacik z Justyną Lichacy. Karolina poznała Justynę na turnieju Wirująca Strefa w 2007 roku i zaprosiła ją na warsztaty do DanceOFFni. Okazało się, że Karolina i Justyna marzą o stworzeniu imprezy hip hop, poza ramami IDO - spotkania tancerzy, podczas którego realizowany będzie projekt taneczny i warsztaty.

Decyzja została podjęta! Mimo, że nie łatwo przebić się z nowym turniejem, Hip Hop Groove szybko zdobył zainteresowanie środowiska tanecznego. Pomogła popularność Justyny Lichacy, która była autorytetem i rozchwytywanym choreografem. Kolor zyskał możliwość prezentacji w środowisku tanecznym. Tym bardziej, że do projektu podczas HHG 2008 „Coz of Dance” zaproszono troje tancerzy z Koloru: Izę Wysocką, Agatę Łobaczuk i Karolinę Januszek.

Kolor Seniorzy, Kolor Juniorzy, Juniorzy i FAHS stworzyli swój odrębny showcase na HHG. Okazał się wspaniałym występem dla publiczności i dla nich samych. Nie był to jednak jedyny występ na deskach teatru. W tym samym roku Ewelina Piątkowska wraz z Fabuła Productions w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku wystawiła swoją choreografię pt. „Ingenium”, w której tańczyli m.in. Kolor Seniorzy.
W sezonie 2008/2009 odbył się wakacyjny obóz taneczny w Łazach. Pierwszy raz Kolor pojechał w tak licznym gronie: Kolor Dzieci, Kolor Juniorzy, Kolor Seniorzy i Kolor Seniorzy II. Praca podczas obozu przyniosła spektakularne efekty.

Kolor Seniorzy choreografią “Look but don’t touch” zajęli III miejsce na Krajowych Mistrzostwach Polski IDO Hip Hop Electric Boogie w Zgierzu. Oznaczało to kwalifikacje na Mistrzostwa Świata, na które najdłużej czekały najstarsze w zespole Magda Surwiło i Ania Sawicka. Był to niebywały sezon dla całego Koloru. Wszystkie trzy grupy stanęły na podium Mistrzostw Polski. Kolor Dzieci już po pierwszym roku funkcjonowania odniosły niebywałe sukcesy, byli prawdziwą „grupą szczęściarzy”. Na Festiwalu Tańca “Sokolik” 2008 zajęły III miejsce wygrywając z IDOL-em, jedną z lepszych , dziecięcych formacji w kraju. W 2009 na Krajowych Mistrzostwach Polski IDO Hip Hop i Electric Boogie w Zgierzu zajęli III miejsce.

Karolina wspomina:
„Było krzywo, nie trzymały żadnej linii, a zajęły III miejsce i były oburzone: Dlaczego nie pierwsze?!”

W 2009 roku odbyła się druga edycja Hip Hop Groove Festival. Karolina zdecydowała się stworzyć projekt z wybranymi tancerzami z Seniorów. Powstało „Unwanted Angels”- potocznie zwane przez tancerzy Lalkami. To choreografia, która łączy w sobie różne style taneczne oraz spójną, piękna muzykę Łukasza Poszwix-a Poszwy z Fabuła Productions. Do dziś Kolor współpracuje także z Łukaszem Poszwą i Mariuszem Rodzikiem, znanym jako dj Fejm, którzy miksują muzykę do choreografii zespołu.
W miarę rozwoju tancerzy i ich postępów w 2009 roku Karolina doszła do wniosku, że niezbędne jest utworzenie odrębnego składu spośród Seniorów.

Jak mówi Karolina:
„Zauważyłam, że młodzież rozwija się nierównomiernie, niektórzy z nich mają daleko idące ambicje związane z tańcem, chęć rozwoju i potrzebują większej przestrzeni, aby móc wyrażać siebie. Tak powstał KOLOR.”

Zespół KOLOR stał się reprezentatywnym zespołem Studia, a sezon 2009/2010 okazał się dla nich niezwykle intensywny.

KOLOR angażowano do wszelkiego rodzaju projektów, nie tylko hip hopowych, np. spektaklu “Ocean” w choreografii Dimitrija Kurłakova. W krótkim czasie osoby z zespołu stały się kadrą instruktorską DanceOFFni.

Ich pierwszy wspólny występ miał miejsce na turnieju Versity Busters. Karolina utwierdziła się w przekonaniu, że była to słuszna decyzja:
„Poszukiwali własnego ja i tworzyli przy tym bardzo oryginalne rzeczy. Praca z nimi była przyjemnością, nie było żadnych barier, ani oporów, przekroczyli pewną granicę i zaczęli świadomie kreować swój ruch, przez co stali się współtwórcami każdej z choreografii.”

Katarzyna Daszuta, Daniel Gołub, Mateusz Januszek, Agata Łobaczuk, Ania Sawicka, Magda Surwiło i Iza Wysocka stali się dojrzałymi artystami. W listopadzie 2010 roku czworo reprezentantów KOLORU zostało zaproszonych do wzięcia udziału w międzynarodowym projekcie polsko- brytyjskim z zespołem „Shockout” zakończenie projektu miało miejsce podczas Festiwalu Free Mind w 2011 roku.

W 2009 roku powstała także grupa Kolor Archeo. Rodzice poza wsparciem mentalnym, duchowym i finansowym zaczęli wspierać swoje dzieci także tanecznie, pracując w pocie czoła na parkiecie.

Sezon 2009/10 zdecydowanie należał do formacji Kolor Dzieci. Młode gwiazdy zdobyły tytuł wicemistrza świata z choreografią „Fresh and Old School”.

Kolor Seniorzy II okazali się wyjątkowo sympatyczną i zgraną ekipą, a co najważniejsze stali się grupą turniejową. Szczególnie Emil Bayer i Paweł Wysocki, którzy spajali grupę, zapadli wszystkim w pamięć. W sezonie 2010/11 duża część Kolor Seniorzy II zasiliła skład Kolor Seniorzy.

Tradycją stały się też majowe przesłuchania do zespołów, w których biorą udział tancerze zespołu i osoby, które chciałyby do niego dołączyć.
Sezon 2011/12 przyniósł kolejne zmiany. Powstał nowy zespół Kolor Dell’Arte, którego prowadzenie objęła Klaudia Nierodzik.

Karolina zauważyła, że niektóre z dzieci mają predyspozycję do technik takich jak taniec współczesny oraz jazz i nie czują się dobrze w hip hopie. Stworzyła zespół, który rozwijał się w kierunku tańca scenicznego. Trafiła w dziesiątkę. Pierwsze sukcesy zespołu były widoczne po zaledwie jednym sezonie jego istnienia. Pierwszą poważną nagrodą, którą zdobyły Dell’Arte był Srebrny Aplauz podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

Dzięki licznym doświadczeniom scenicznym Klaudii oraz ogromnemu zaangażowaniu dzieci, zespół rozwija się prężnie aż do dnia dzisiejszego, W sezonie 2014/2015 funkcjonowały już trzy zespoły Dell’Arte. Liczne warsztaty, oraz szkolenia z tańca scenicznego spowodowały, że zespół Kolor ponownie zaczął być kojarzony z formami takimi jak etiuda czy miniatura taneczna.
Jednak nie tylko powstanie zespołów tańca scenicznego było ważnym wydarzeniem w tym okresie. Duże zmiany dotyczyły głównej grupy KOLOR. Pod kierownictwem Anny Sawickiej, w 2011 roku, zmieniła ona swoją nazwę na KOLOR KONKRET CREW. W jej składzie znalazły się takie osoby jak: Katarzyna Daszuta, Anna Sawicka, Magdalena Surwiło , Mateusz Januszek oraz Izabela Wysocka. Było to grono najwybitniejszych tancerzy, którzy oficjalnie zerwali ze wszelkimi organizacjami tanecznymi i poświęcili się imprezom undergroundowym i własnym poszukiwaniem ruchowym.

W 2011 roku w studiu DanceOFFnia miała miejsce premiera spektaklu „Plac zabaw”, pierwszej dużej produkcji tanecznej, w której tańczył Kolor Konret Crew. Wystąpili Ania Sawicka, Magda Surwiłło, Izabela Wysocka, Mateusz Januszek. Reżyserią spektaklu zajął się Tomasz Gilewicz, choreografię opracowała Karolina Garbacik, o scenografie zadbał J. Góral, muzykę skomponował Lquid Molly. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodej widowni, do której był adresowany. Wystawiano go w sezonie 2011/2012 kilkanaście razy. Został również zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca w Lublinie w 2012 roku, gdzie spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności.

Z czasem ekipa zaczęła się powiększać a do jej grona dołączylim.in : Karolina Kraszewska, Omar Karabulut, Karolina Januszek, Marta Matus i Alicja Jasudowicz. Pierwszym jej sukcesem był występ w Pile na „Rytmie Ulicy” już w powiększonym składzie z choreografią, która przeszła do historii jako „Szklanki”. Zespół pokonał kilkadziesiąt grup i wygrał „Rytm ulicy”. Ten sukces KKC powtórzył też rok później. Warto odnotować fakt, iż KKC jest jedynym zespołem, który w kilkunastoletniej tradycji turnieju dwa razy pod rząd wygrał „Rytm Ulicy”.

Sezon ten przyniósł również ogromny zastrzyk nagród w postaci kwalifikacji na Mistrzostwa Świata oraz Europy zespołów hip hopowych. Sezon 2012/13 był także szczęśliwy dla zespołu Kolor Archeo. Obronili tytuł Mistrza Polski w kat. Formacja i mini formacja 31+.
Duże zainteresowanie młodzieży tańcem spowodowało kolejny podział grup hip hopowych – powstały Kolor Fresh, Kolor Squad i Kolor’sy. Liczba dzieci poniżej 8 roku życia była tak duża, że Karolina podjęła decyzję o utworzeniu kilku grup w miejsce Kolor Mini: Kolorek Diamenty, Szmaragdy oraz Szafirki. Nazwy tych zespołów, zostały zaczerpnięte z tytułów kolejnych części baletu „Klejnoty” George Balanchine’a. Kierownictwo zespołów objęły odpowiednio Kamila Kalinowska, Kasia Daszuta i Kasia Jankowska. Już rok później okazało się, że „szlachetnych kamieni” w Kolorze jest dużo więcej: powstały Kolorek Perły i Bursztyny.

Zespoły Dell’Arte: Kolor Seniorzy Dell’Arte oraz Kolor Juniorzy Dell’Arte po raz pierwszy wyjechały za granicę. Podbiły wówczas serca Litwinów na Dance Revoultion i zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych z choreografiami: „Wyprzedaż”- Kolor Seniorzy , „Pogoń” Kolor Juniorzy. W 2013 roku powstał również najmłodszy zespół dziecięcy Kolor Dzieci Dell’Arte, który pod czujnym okiem instruktorki Patrycji Kozłowskiej zaczął stawiać swoje pierwsze kroki w tańcu scenicznym.
Rok 2014 przyniósł kolejne ładunki pozytywnych emocji i kolejne zmiany. Członkowie juniorskich Kolorowych zespołów rozpoczęli wówczas turniejowe kariery solowe. Zuzanna Wawiernia, Szymon Tur, Patrycja Sulik, Michalina Palińska, Maja Gęgotek zdobyli główne nagrody na turniejach m.in. Wirująca Strefa i Rytm Ulicy. Torują tym drogę najmłodszym członkom Koloru mobilizując ich do działania i pracy nad sobą. Wszystko to kształtuje ich osobowości i charaktery, co z kolei przekłada się na coraz lepsze wyniki, coraz większy zakres umiejętności oraz podwyższenie poziomu zespołów.

Swoje sukcesy odnoszą również najmłodsze dzieci z Koloru Dzieci Dell’Arte, które swoją charyzmą, zaangażowaniem i pasją do tańca podbijają Dance Revolution w Wilnie z choreografią „Strachy”. Otrzymują wtedy pierwsze miejsce, które rozpoczyna dobrą passę zespołu trwającą do dziś.

Rok 2014 był dla naszych tancerzy wyjątkowy. Nastąpiła zmiana siedziby Studia Działań Kreatywnych DanceOFFnia. Nowy budynek stał się kolejnym domem dla młodych tancerzy i pozwala do dnia dzisiejszego funkcjonować w świetnych warunkach wszystkim zespołom. Sprzyjało to powstawaniu nowych grup. Jedną z nich była grupa Kolor Variete Jazz 31+ ,do której dołączyły panie po trzydziestym pierwszym roku życia.
Wrzesień 2015 powitał nas ogromnymi zmianami w kadrze instruktorskiej, która kształci młode talenty. Do grona pedagogicznego dołączył Eduard Bablitze, tancerz Baletu Narodowego. Prowadzi zajęcia z tańca klasycznego dla głównych zespołów Dell’Arte. Dzięki temu tancerze zyskują nowe umiejętności i rozwijają się jeszcze prężniej niż dotychczas. Zajęcia z tańca współczesnego objęła Karolina Garbacik.
Rok 2015 był również przełomowy z jeszcze jednego powodu. Klaudia Nierodzik (najstarszy stażem członek Koloru) ukończyła studia magisterskie na kierunku choreografia i teoria tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, stając się w ten sposób pierwszym magistrem wśród Kolorów z wyższym tanecznym wykształceniem. Studia licencjackie z choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi ukończyła Patrycja Kozłowska.

To nie jedyne Kolory studiujące taniec: Kasia Daszuta studiuje choreografię na Akademii Muzycznej w Łodzi, Omar Karabulut i Paula Gogol studiują na Wydziale Teatru Tańca, Akademii Teatralnej w Krakowie, a Patrycja Kozłowska rozpoczęła studia magisterskie choreografii i teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Godziny pracy studia

 • Poniedziałek-Czwartek: 16.00 - 21:30

Godziny pracy biura

Informujemy o nowych godzinach pracy biura w sezonie 2023/2024

 • Wtorek: 16.30-19.00
 • Środa 16.30-19.00
 • Czwartek 16.30-19.00
 • Poza godzinami pracy biura prosimy o kontakt mailowy.

My w sieciDane kontaktowe

 • DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych
  Karolina Maria Garbacik
 • ul. Hetmańska 76
  ( wjazd DPD i 123 Auto)
  15-727 Białystok
 • +48 666 820 319
 • studio@danceoffnia.pl

Dane do przelewu

 • DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych
  Karolina Maria Garbacik
 • ul. Hetmańska 76
  15-727 Białystok
 • NIP: 542-221-09-00
 • ING Bank Śląski
  05 1050 1823 1000 0023 2045 8728

Siedziba Biura SDK DanceOFFnia

 • ul. Hetmańska 76
  15-727 Białystok